Banner Engineering SLSP30-1500Q88 EZ-SCREEN Safety Light Curtain Set 72396 NSMP
Banner Engineering EZ-SCREEN Safety Light Curtain Kit
Model: SLSP30-1500Q88 | Part #: 72396
Item Specifics
  • Brand: Banner Engineering Corp.
  • Model: SLSP30-1500Q88
  • Part Number: 72396
  • Type: Safety Light Curtain Kit (Emitter & Receiver) w/ Mounting Hardware
  • Emitter: SLSE30-1500Q8 (P/N: 72376)
  • Receiver: SLSR30-1500Q8 (P/N: 71257)
  • Resolution: 30 mm (Hand Detection)
  • Defined Area Height: 1500 mm (59 inches)
  • Operating Voltage: 24V DC
  • Safety Rating: Type 4, SIL 3, PL e
  • Connection: 8-Pin M12 Quick-Disconnect
Features:
  • Large Protection Area: 1500 mm (approx. 5ft) defined area height.